CHARITATIVNÍ VÝZVY

Charitativní výzvy jsou významnou součástí projektu UltraBikers Challenge Cup a nabízejí všem cyklistickým nadšencům možnost přispět svým výkonem na dobročinné účely, a zároveň inspirovat ostatní. Jednotlivé výzvy mají zpravidla minimální výši finančního příspěvku 50Kč nebo 100Kč, ale účastníci si mohou nastavit vlastní kritéria pro jeho výpočet – např. 1Kč za ujetý kilometr nebo 30Kč za vyjetý kopec.

KOHO PODPORUJEME?

Projekt UltraBikers chce dlouhodobě podporovat především děti s nelehkým osudem – aktuálně spolupracuje s nadací Kola dětem, pro kterou vybíráme peníze na pořízení dětského kola pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin, a s iniciativou Děti dětem, která pomáhá rodinám pečující o děti s handicapem.

V příštích několika letech však bude největší část vybraných peněz věnována Martinovi Přecechtělovi bojujícímu s nemocí ALS.

Mezi charitativní výzvy se řadí především výzvy bez konkrétní trasy (např. 100/200 kiláků na doraz) a krátké trasy typu „Sprinty do vrchu“ nebo „Horská časovka“, ale také naopak mimořádně náročné výzvy typu Everesting nebo 24hodinovka, kde právě charitativní podtext pomáhá jejich účastníkům k překonávání krizí, a tím i jejich úspěšnému absolvování.

Specifikem charitativních výzev UltraBikers je jejich flexibilita a prostor pro kreativitu a vlastní fantazii – velká část výzev nemá pevně danou trasu a účastníci si ji mohou často libovolně upravit, většinu výzev je možné splnit v libovolném termínu, některé výzvy lze dokonce realizovat na libovolném místě, tj. i v blízkosti svého bydliště.

DISTANČNÍ A VRCHAŘSKÉ VÝZVY

Charitativní výzvy UltraBikers se dělí na:

  • distanční – jejichž cílem je ujet co nejvíce kilometrů za určitý časový interval, nebo co nejrychleji ujet určitou vzdálenost či absolvovat dlouhou rovinatou trasu
  • vrchařské – jejichž cílem je co nejrychleji nastoupat určité převýšení nebo co nejrychleji vyjet určitý kopec, u některých výzev opakovaně nebo různými cestami

CHARITATIVNÍ TÝDNY ULTRABIKERS

Přidanou hodnotou projektu UltraBikers jsou navíc tzv. Charitativní týdny, během nichž se mohou zájemci o absolvování vybraných výzev pokusit o jejich absolvování společně, nebo aspoň sdílet své dojmy a zkušenosti na dálku přes sociální sítě.

1.3.-? Série Lockdownových výzev

29.5. Týden Everestingu

12.-20.6. Týden distančních výzev

14.-22.8. Týden vrchařských výzev

PRAVIDLA CHARITATIVNÍCH VÝZEV

JEDNA REGISTRACE NA CELÝ ROK

Je důležité se zaregistrovat prostřednictvím formuláře před absolvováním Vaší první charitativní výzvy, a to především kvůli informacím, které obdržíte v automatické odpovědi (např. ohledně dokumentace, placení příspěvku atd.). Vyplněním formuláře zároveň dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů, a v odpovědi zpravidla obdržíte k vyplnění formulář pro „profil UltraBikera“, kam se budou zapisovat Vaše výkony. Chystáte-li se absolvovat více charitativních výzev, před dalšími už formulář vyplňovat nemusíte, stačí klidně až po skončení výzvy poslat záznam, případně můžete dát vědět večer předem, na co se chystáte..

LOCKDOWNOVÉ VS. CELOROČNÍ VÝZVY

Sérii lockdownových výzev v katastru obce bude možné absolvovat i po skončení omezení, ovšem pouze pokud je absolvujete v období přísného lockdownu (snad už jen do 21.3.),vybojované body Vám zůstávají i poté, co se stejnou výzvu rozhodnete absolvovat ve zbytku roku, resp. můžete přidat další.

  1. Pokud absolvujete např. Gerlaching v katastru obce nyní BĚHEM lockdownu, a poté ve zbytku roku stejnou variantu Gerlachingu na jiném kopci (silnce/terén) již mimo svůj katastr, získáváte body za obě absolvované výzvy a bude zapsáni v lockdownové i celoroční listině.
  2. Pokud absolvujete některou z výzev „v katastru obce“ až PO skončení lockdownu, Váš výkon již bude zapsán v celoroční listině dané výzvy. Pokud již poté ve zbytku roku stejnou výzvu neabsolvujete mimo svůj katastr, body z katastrové výzvy Vám zůstanou bez ohledu na to, kdy jste danou výzvu zajeli.  
  3. Pokud absolvujete výzvu v „katastru obce“ PO skončení lockdownu, a poté ve zbytku roku svůj výkon překonáte na kopci mimo svůj katastr, bude vám ve výsledkové listině zapsán pouze jeden nejlepší čas (viz níže).

DVĚ MOŽNOSTI ZLEPŠENÍ VÝKONU

Pokud se v průběhu roku rozhodnete pokusit se zlepšit svůj výkon na určité trase či výzvě (platí i pro všechny pevně dané trasy, a charitativní výzvy, nejen pro sérii lockdownových výzev), samozřejmě můžete. Pokud se Vám podaří dosáhnout zlepšení, Vaše původní body za absolvování dané trasy / výzvy budou nahrazeny vyšším bodovým přídělem – tzn. např. při absolvování tří MTB Everestingů během jednoho roku nedostáváte body třikrát, ale pouze za svůj nejlepší výkon. Pokusit se vylepšit svůj výkon můžete kolikrát chcete, ale zápis zlepšeného výkonu Vám bude provedený maximálně 2x za sezonu. 

DVĚ VÝZVY V RÁMCI JEDNÉ AKTIVITY

Některé charitativní výzvy lze spojit zároveň v rámci jedné aktivity – např. Sprint napříč Moravou se dá spojit s 12hodinovkou, 6hodinovka s výzvou 100km na doraz atd. Pokud se do něčeho podobného vrhnete, můžete si svůj výkon nechat zapsat do více výsledkových listin, ovšem body získáte jen za jednu. Sami si poté můžete vybrat za kterou (pochopitelně tu, kde bude bodový příděl nejvyšší). Pokud se poté ve zbytku roku rozhodnete některou „doplňkovou“ výzvu, za niž jste si při původní výzvě body nezapsali, absolvovat znovu (již samostatně), body za ni samozřejmě obdržíte, dle dosaženého výkonu a bodové stupnice. V případě, že váš druhý výkon bude horší, můžete si svůj původní výkon ponechat ve výsledkové listině, ale připsány Vám budou body za výkon samostatně absolvované výzvy.

PŘEDPLACENÍ CHARITATIVNÍHO PŘÍSPĚVKU

Máte-li v průběhu roku v plánu absolvovat více charitativních výzev, není nutné posílat příspěvek zvlášť po každém výkonu. Můžete si klidně popřemýšlet, co zhruba chcete během roku projet (těch výzev je opravdu hodně, a určitě vás spousta UltraBikerů k něčemu inspiruje), po prvním výkonu poslat nějakou částku jako takový „kredit“ za více výzev, a až na konci roku si můžete zhodnotit, na kolik si zážitků z absolvování výzev ceníte, a kolik chcete dodatečně přispět.

ZPĚTNĚ PROKÁZANÉ VÝZVY

Pokud někdo absolvoval některou z charitativních výzev ještě před odstartováním série Lockdownových výzev, a má zájem o zapsání svého výkonu do výsledkové listiny, resp. připsání bodů do UB Challenge Cupu. Po připsání charitativního příspěvku mu bude jeho výkon uznán. Platí pouze pro výkony z roku 2021.