PRAVIDLA POHÁRU ULTRABIKERS

Níže si můžete přečíst pravidla platná pro všechny závody, projíždění UB tras sólo a absolvování charitativních výzev (dále obecně „akce Poháru UltraBikers“) zařazené do Poháru UltraBikers.

Odesláním registračního formuláře účastníci akcí Poháru UB vyjadřují souhlas s těmito pravidly, a prohlašují, že po pořadateli ani autorovi tras UB nebudou požadovat odškodnění za zdravotní újmu či materiální škody vzniklé během akcí UltraBikers (více níže).

Pravidla bodovacího systému seriálu jsou podrobně rozepsány v sekci BODOVACÍ SYSTÉM.

FILOZOFIE POHÁRU UB

Všechny akce Poháru UB jsou koncipované jaké závody bez podpory.

Nicméně, nechceme jít cestou extrémních podniků, jehož účastníci si musí za všech okolností poradit sami a mají často zakázaný sebemenší kontakt s ostatními závodníky nebo fanoušky našich akcí. Naopak, chceme pomoci utvářet nová přátelství a občas přinést účastníkům Poháru UB kromě ultracyklistických strastí i trochu těch slastí 😀

Pravidla Poháru UB jsou odrazem jeho hlavních cílů:
– navštívit zajímavá místa a objevit nové pěkné cesty
– poznat nové přátele a sdílet s nimi své zážitky a zkušenosti
– kvalitně potrénovat a třeba se i připravit na prestižní závody v zahraničí
– a především maximálně si užít celý den (nebo i více dní) v sedle

Trasy našich akcí jsou zpravidla náročné svým profilem a terénem, ale spíše než snahou o co nejdrsnější sportovní akci jsou důsledkem faktu, že nejhezčí panoramata jsou k vidění z vrcholků hor a kopců.

Situace, kdy jeden závodník od sebe vyloženě odhání jiného – ve strachu z diskvalifikace nebo přesunu do kategorie „páry“ kvůli hákování – považujeme za absurdní a nechceme během ani po závodech řešit žádné protesty a stížnosti, co je a co není jízda v háku.

Naším univerzálním pravidlem je „za všech okolností hrát fair“.
Přesto chceme nastavit aspoň základní pravidla:

1. POVINNOST REGISTRACE

Pro možnost získat body do Poháru UltraBikers a vyžádání gpx souboru s trasou se musí účastníci akcí registrovat prostřednictvím formulářů, přičemž Výzvy s hromadným startem mají zpravidla své vlastní specifické formuláře na svých webových stránkách, trasy UB k projetí sólo a charitativní výzvy mají své formuláře společné (viz sekce REGISTRACE).

Veškeré registrace na akce UltraBikers jsou nezávazné. V případě nemožnosti zúčastnit se závodu, za který mají zaplacené startovné, mají účastníci možnost si ho v průběhu roku 1x přenést na jiný závod, nebo si vyžádat balíček tras k projetí sólo v hodnotě zaplaceného startovného, nebo startovné přenést na jinou osobu.

Na jednu registraci může účastník danou trasu v průběhu roku absolvovat maximálně dvakrát (např. pokud musel při prvním pokusu řešit vážné technické problémy, pokud se během vyjížďky prudce zhoršily podmínky, nebo prostě ve snaze zlepšit svůj první čas). Do bodovací soutěže se mu počítá pouze lepší z obou časů.

2. ZODPOVĚDNOST

Účastníci absolvují akce Poháru UltraBikers na vlastní nebezpečí. Pořadatel nenese žádnou zodpovědnost za jakoukoliv zdravotní, materiální či jinou újmu, které se účastníkům přihodí během jejich absolvování (úrazy, zranění, technické problémy, zničení kola, krádež, ztráta vybavení, pokuty apod.).

Pojištění vůči škodám vzniklým během akcí UltraBikers si účastníci hradí sami, není součástí startovného.

3. POVOLENÁ KOLA

Do Poháru UltraBikers se započítávají pouze výkony na kolech poháněných výhradně lidskou silou. Na elektrokolech je možné akce UltraBikers absolvovat pouze v případě volné kapacity, ale bez uvedení do listiny finišerů a bez nároku na připsání bodů do bodovací soutěže.

Účastníci Poháru UltraBikers nemusí absolvovat UB akce na kolech, pro která jsou jejich trasy určeny (např. akce na trase stavěné pro gravely trasu lze absolvovat na horském kole, trasy pro silniční kola na gravelu apod.). Výsledková listina nerozlišuje, na jakém typu kola účastníci danou UB akci absolvovali.

Účastníci Poháru UltraBikers na koloběžkách sdílejí výsledkovou listinu společně s cyklisty (v případě zájmu většího počtu účastníků na koloběžkách je možné vypsat soutěž čistě pro ně).

4. PROJETÍ PEVNĚ DANÉ TRASY

Účastníci akcí UltraBikers musí projet pevně dané trasy přesně tak, jak ji obdrží od pořadatele v gpx formátu. Pokud se účastník rozhodne opustit předem stanovenou trasu (např. kvůli nákupu potravin, vyřešení technického problému nebo prohlídky nějaké zajímavosti mimo trasu), musí se na ni vrátit nejkratší možnou cestou, za předpokladu, že tato cesta není zkratkou (v opačném případě se musí vrátit na místo, kde trasu opustil). Mírný odklon od trasy (např. souběžné ulice ve městech, cyklostezka podél silnice, přejetí odbočky atd), který nijak zásadně nezkracuje stanovenou trasu je povolen a účastník se nemusí vracet zpět na původní trasu.

UZAVÍRKY A OBJÍŽĎKY

Pokud se na pevně dané trase – zejména silničních – objeví nějaká nečekaná uzavírka (opravy silnic apod.), účastník se musí sám rozhodnout, jestli zariskuje a pokusí se opravovaný úsek projet (resp. projde pěšky, dle charakteru uzavírky) či nikoliv. Pokud se účastník rozhodne pro objížďku, musí se vrátit na původní trasu v nejbližším možném bodě. Čas strávený na objízdné trase se (bohužel) počítá do celkového času.

Při sólo projíždění UB tras doporučujeme ověřit si průjezdnost trasy ještě před zahájením vyjížďky (např. pomocí aplikací Mapy.cz nebo Waze) a případně konzultovat objízdnou trasu s pořadatelem nebo (při zásadním navýšení vzdálenosti) odložit vyjížďku na jindy.

5. JÍZDA V PÁRU NEBO VE SKUPINĚ

Akce Poháru UltraBikers nemají samostatnou kategorii „páry“, ale jejich účastníci mohou absolvovat celou trasu ve dvojici nebo malé skupině, a případně také sdílet jeden tracker (lze ušetřit 250 Kč / 10 EUR za náklady na pronájem trackeru), ale mohou si také vozit každý svůj vlastní. Při sdílení jednoho trackeru dostanou všichni členové páru nebo skupiny za svým číslem další písmeno (např. 90A, 90B, 90C).

Pokud si dva nebo více závodníků, kteří vystartovali jako jednotlivci, najdou v průběhu závodu nové parťáky, se kterými jim vyhovuje jet společně, neznamená to žádnou změnu v jejich klasifikaci, ani časové penalizace apod.

Závodníci jedoucí v páru nebo ve skupině budou klasifikováni ve stejné výsledkové listině s ostatními závodníky. Pokud přijedou do cíle společně, budou mít sdílené umístění. To platí obecně pro závodníky, kteří se „sjedou“ až v průběhu závodu.

Pokud jeden člen páru nebo skupiny jedoucí se společným trackerem odstoupí, ostatní členové páru nebo skupiny mohou pokračovat v závodě.

Pokud se pár jedoucí od startu se sdíleným trackerem během závodu rozdělí (ale oba dále pokračují), tracker poveze ten rychlejší, zatímco pomalejší bude svůj pohyb po zbytek závodu zadávat prostřednictvím fotek („UB Tracking“, jehož využití je jinak při závodech s GPS trackery pouze dobrovolné)

6. JÍZDA „V HÁKU“

Jsme rádi, že spousta účastníků Poháru UltraBikers vnímá naše akce jako „závody“, protože jsou to právě oni, kdo jim dodávají grády a inspirují svými výkony celou sportovní komunitu.

Nicméně z pozice pořadatelů naše akce stále vnímáme především jako „společenský zážitek“, při kterém si můžete nejen zasportovat, navštívit při tom nová místa a objevit dosud neznámou krajinu, ale také poznat nové přátele a sdílet s nimi své zážitky a zkušenosti. Akce Poháru UltraBikers proto nezakazují společnou jízdu, ani nebrání v kontaktu s jinými účastníky.

Bereme na vědomí, že i když můžete jízdou ve dvojici či skupině získat určitou výhodu (především na akcích pro silniční kola), nezakazujeme ani spolupráci mezi závodníky. Naší teorií je, že velkou část času, který díky spolupráci získáte, zase jinde ztratíte (např. když si Váš parťák potřebuje zajít na nákup, na toaletu nebo vyřešit nějaké technické problémy).

Pokud si v průběhu akce Poháru UB najdete spoluzávodníka, který jede víceméně stejným tempem, můžete jet spolu a střídat se na čele, bez obav z penalizace.

Opakem je však situace, kdy jeden závodník dojede jiného (nebo menší skupinu) a jako jediný se odmítá střídat na čele, přestože ho k tomu ostatní členové skupiny vyzvali. Toto jednání není fér, na našich akcích ho nechceme a věříme, že ho budou závodníci respektovat.

V případě stížností, že některý závodník toto pravidlo opakovaně porušil, nemusí být v budoucnu připuštěn na start dalších akcí Poháru UltraBikers.

7. KONTAKT S BLÍZKÝMI OSOBAMI BĚHEM ZÁVODU

V podobném duchu chceme nastavit i pravidla ohledně kontaktů s blízkými osobami během závodů. Nechceme zacházet do extrému, kdy je jakýkoliv kontakt se známými (focení, pozdrav, krátká spolujízda, předání drobného občerstvení apod.) zakázaný a postihuje se diskvalifikací či penalizací.
Opět apelujeme na fair play.

Za férový kontakt s blízkými osobami považujeme:
– ústní kontakt, focení nebo natáčení zcela bez omezení
1x v průběhu závodu předání malého občerstvení (1 tyčinka, 1 pivko pro radost)
– krátká spolujízda o délce max 1 % z celkové délky závodu (samozřejmě v součtu; není myšleno, že každý z 10 přátel může jet po jednom procentu)

Za neférové využití blízkých osob považujeme:
– předání většího balíčku s jídlem a pitím (více než 3 ks potravin)
– objednání jídla v restauračním zařízení za závodníka s předstihem, aby na něho nemusel čekat a přijel rovnou k hotovému
– předání náhradního oblečení (pokud toto podceníte, kupte si v průběhu závodu sami)
– odebrání části výbavy (např. spacího systému před posledním dnem závodu)
– spolujízda delší než 1 % celkové trasy
– na zavolání přijet na pomoc s řešením technických problémů nebo s náhradními díly (je však povoleno, pokud si do opravny či servisu, kde pracuje blízká osoba, závodník dojede vlastními silami odpojením se od trasy a pozdějším návratem zpět na místo, kde se od ní odpojil)

8. PŘIJETÍ CIZÍ POMOCI

Závodníci mohou přijmout jakoukoliv nezištnou cizí pomoc (nabídka občerstvení, přespání nebo pomoc s vyřešením technických problémů), pokud není předem domluvena a pokud poskytoval pomoci nebyl (např. telefonicky) žádán o to, aby přijel závodníkovi pomoct přímo na trasu.

Poskytnutí (nebo aspoň nabídka) pomoci v potížích ze strany jiných spoluzávodníků je nejen povoleno, ale naopak vítáno a oceňováno.

Technické problémy (s kolem, navigací či vybavením) mohou závodníci vyřešit návštěvou servisu, zakoupením nové součásti vybavení apod.

9. OBČERSTVENÍ

Během všech akcí Poháru UltraBikers si účastníci řeší občerstvení a nocleh sami, a na vlastní náklady. Mohou k tomu využít restaurační zařízení a obchody, mohou požádat o jídlo a vodu, a mohou si sami na trasu s předstihem uschovat balíček s občerstvením.

Opakované přijímání občerstvení od blízkých osob je zakázáno.

10. POVINNÁ VÝBAVA

Na všechny akce UltraBikers je povinné mít při jízdě neustále:
cyklistickou přilbu
mobilní telefon pro kontakt s pořadatelem
– v případě jízdy za tmy kvalitní přední a zadní světlo a reflexní prvky.

DOPORUČENÁ VÝBAVA

Na všechny akce Poháru UltraBikers dále doporučujeme vozit: GPS přístroj, náhradní baterie, powerbanku (zejména na vícedenní akce), případně náhradní telefon. Pro případ náhlého zhoršení počasí doporučujeme kvalitní nepromokavou bundu, termoizolační fólii a voděodolné brašny.

11. PRAVIDLA SILNIČNÍHO PROVOZU

Účastníci jsou povinni dodržovat pravidla pohybu po veřejných komunikacích a silničního provozu a chovat se šetrně k přírodě a ke svému okolí.

12. CHOVÁNÍ V CHRÁNĚNÝCH OBLASTECH

V národních parcích, chráněných oblastech a přírodních rezervacích jsou účastníci akcí Poháru UltraBikers povinni dodržovat pravidla pohybu po nich (nevstupovat mimo značené trasy, tábořit na místech k tomu určených, nevyhazovat odpadky, v místech, kde je zákaz jízdy na kole kolo tlačit pěšky nebo nést). Pořadatel nenese odpovědnost za případné pokuty uložené za porušení zákazů v chráněných oblastech.

13. ODESLÁNÍ ZÁZNAMU O PROJETÍ TRASY

Pro zařazení do výsledkové listiny a možnost získat za svůj výkon body do Poháru UltraBikers jsou jeho účastníci povinni odeslat nejpozději do 7 dnů od dokončení akce odkaz na záznam o projetí trasy v aplikaci Strava nebo Garmin. Aplikace Strava je ke stažení zdarma zde.

Do výsledkové listiny se započítává čas včetně přestávek (údaj „Elapsed time“). Záznamy odeslané déle než týden po absolvování nebudou uznány!

V případě významného chybějícího úseku v záznamu trasy bude účastníkovi pouze zapsán čas do výsledkové listiny, ale bez přičtení bodů do celkového pořadí Poháru UltraBikers, pokud nemá jinak prokázané řádné projetí trasy či absolvování výzvy. Pro minimalizování tohoto rizika se doporučuje využití GPS přístroje a vozit sebou náhradní baterie do navigace.

Na akcích, při kterých jsou účastníci vybavení GPS trackery, slouží jako záznam o projetí trasy i záznam z trackeru.

14. ZADÁNÍ VÝKONU

Veškeré výkony z absolvování akcí Poháru UB zadávají jeho účastníci přes formulář na webu ultrabikers.eu/zadani-vykonu

15. UB TRACKING A FOTOGRAFIE Z PRŮBĚHU ZÁVODU 

Akce Poháru UB, kde účastníci nejsou vybavení GPS trackery, mají zpravidla určených několik FotoPointů, ze kterých musí účastníci neprodleně po jejich dosažení pořídit a poslat fotografie na web UltraBikers. Seznam FotoPointů obdrží účastníci v informačním emailu zpravidla 3-5 dní před závodem. Na minimálně jedné fotografii musí být vidět tvář účastníka.

Na všech vícedenních akcích bez GPS trackerů mají účastníci povinnost se minimálně 1x denně (zpravidla večer mezi 20.00-21.00) ohlásit pořadateli, uvést svou aktuální polohu, a případně počet ujetých kilometrů a fyzický stav.

U akcí s GPS trackery je focení na FotoPointech dobrovolné.

16. SOUHLAS SE SDÍLENÍM FOTOGRAFIÍ A VIDEÍ

Vyplněním registračního formuláře účastníci akcí Poháru UB udělují pořadateli souhlas se sdílením fotografií a videí, na nichž jsou zobrazení, na sociálních sítích, webových stránkách a v galerii na webu Zonerama.

Účastníci, kteří si nepřejí sdílení fotografíí a videí s jejich osobou, o tom musí informovat pořadatele před startem dané akce.

17. PROJÍŽDĚNÍ TRAS SÓLO

U všech tras, které tvoří okruh, si účastníci mohou sami zvolit svůj výchozí bod (ať už s ohledem na vzdálenost od místa bydliště nebo profil trasy – např. snaha absolvovat nejtěžší úseky na začátku) i směr, ve kterém vyjížďku absolvují. Svůj termín, výchozí bod a směr můžete nezávazně uvést v registračním formuláři. Výjimečně mají okružní trasy povinný směr (např. je-li součástí jednosměrný sjezd po trailu).

18. FOTOGRAFIE ZE SÓLO PROJETÝCH TRAS

Pro zapsání výkonu do výsledkové listiny trasy ho musí účastník doložit minimálně dvěma fotografiemi, přičemž aspoň na jedné musí být rozpoznatelný jeho obličej, a aspoň na jedné musí být detail vaše kola (abyste prokázali, že jste trasu neabsolvovali na elektrokole).

DOTAZY K PRAVIDLŮM

Pokud máte k pravidlům akcí Poháru UltraBikers jakékoliv dotazy, neváhejte se zeptat prostřednictvím emailu na ciza@ultrabikers.eu, přes WhatsApp na tel. 605 556 524 nebo zprávou pro FB stránku Poháru UltraBikers.