VYTVOŘ SILNIČNÍ TRASU

Silniční trasy UltraBikers mají mít přibližnou délku 240-260 km pro hlavní a cca 170-190 km pro krátkou trasu. Všechny krátké silniční trasy musí tvořit okruh, aby si mohl každý vybrat libovolný výchozí bod, který bude zároveň cílem trasy.

OBLASTI, REGIONY A ODLIŠNOST HLAVNÍ A KRÁTKÉ TRASY

Každý region by měl mít ve svém portfoliu 5-6 tras.

Hlavní a krátké trasy by měly vést co nejvíce po jiných cestách, aby mohli UltraBikeři v dané oblasti projet co nejvíce různých silnice a jejich trénink byl co nejpestřejší.

ÚPRAVA PŘIPRAVENÝCH TRAS

Silniční trasy jsou již připraveny pořadatelem Poháru UltraBikers. Zejména v Čechách však není často i více než polovina trasy autorem osobně projetá. Uvítáme proto tipy na vylepšení trasy, zejména:
– odstranění vyloženě rozbitých silnic a silnic s nepříjemným provozem
– tipy na turisticky méně známé zajímavosti
– průjezdy velkými městy

ODMĚNA PRO PRVNÍ FINIŠERY SILNIČNÍCH TRAS

První finišeři krátkých silničních tras, které jsou autorem projety z méně než 80 %, si mohou za jejich projetí vybrat odměnu (v hodnotě 200 Kč):
a) sleva 10 % na startovné na hlavní závodu Poháru UltraBikers
b) startovné zdarma na Výzvě UltraBikers

Podmínkou pro získání odměny je dodání alespoň 15 fotografií trasy a stručný komentář s návrhy na vylepšení.

HLAVNÍ CÍLE A ZÁSADY

Při stavění silničních tras UltraBikers máme tyto hlavní cíle a zásady:

1) VELKÉ OKRUHY – Při stavění tras bylo cílem pokrýt co největší oblast a přibližit je největším městům v oblasti, aby byly co nejdostupnější, a na start to bylo odevšad kousek.

2) ZAJÍMAVOSTI – Zájemce o projetí silničních tras UltraBikers chceme zavést na nejhezčí cesty a na nejzajímavější místa v dané oblasti, která jsou dostupná po asfaltu. Trasy by měly být co nejpestřejší a měly by zahrnovat např. historická centra měst, hrady, zámky, rozhledny, vodní díla, technické, kulturní a přírodní zajímavosti, nebo drobné zajímavosti jako např. rodný dům osobností české historie nebo nejvýznamnější továrny regionu.

3) MINIMÁLNÍ PROVOZ A BEZPEČNOST – Trasy by měly vést co nejvíce přírodou a řídce osídlenými oblastmi. Především se chceme vyhnout silnicím s velkým provozem a nebezpečným úsekům, kde auta jezdí rychle a je úzká krajnice. Upřednostňujte kvalitní okresní silnice, cyklostezky a vyasfaltované lesní cesty.

4) KVALITNÍ POVRCH – Samozřejmostí by měl být co nejkvalitnější povrch, chceme se vyhnout rozbitým a děravým cestám. Rozbité silnice v pěkné krajině můžete zařadit do gravel tras.

5) LESNÍ ASFALTKY – Uvítáme, když budou součástí trasy také úseky po vyasfaltovaných lesních cestách. Zde musí být povrch opravdu co nejhladší, a když už se rozhodnete pro cestu s horším povrchem, doporučte směr jízdy tak, aby se rozbité úseky jely spíš do kopce.

6) PŘÍJEMNĚ TĚŽKÝ PROFIL – Profilem by měla být trasa „příjemně těžká“, protože v kopcích jsou nejhezčí výhledy a projíždění tras má zároveň představovat kvalitní trénink a výzvu. Máte-li ve své oblasti ikonický nebo mimořádně prudký kopec, rozhodně by v trase UltraBikers neměl chybět. Zároveň by ale i po stránce profilu měly být trasy pestré, a proto by měly zahrnovat i odpočinkovější úseky. Vyloženě náročné kopcovité silniční trasy by měly být zařazeny spíše do série vrchařských charitativních výzev „Silniční Koruny“.

VYHLEDÁVÁNÍ SILNIČNÍCH TRAS

Silniční trasy snadno vyhledáte v sekci „Sólo Výzvy“, nebo rychlým zadáním stránky, kde za lomítkem je název regionu se slovy oddělenými pomlčkou a slovem „silnice“ (např. ultrabikers.eu/severni-morava-silnice).

BODY DO POHÁRU ULTRABIKERS

Základní výkon, od kterého se vypočítává bodový příděl za projetí krátkých gravel tras je přibližně:

HLAVNÍ TRASY – standardně 10-11 h = 150 b
KRÁTKÉ TRASY – standardně 7-8 h = 100 b
DLOUHÉ TRASY – dle délky a profilu 24-30 h = 250 b

Minimální bodový zisk je zpravidla ve výši poloviny základního výkonu, bodová stupnice je zpravidla 1 h = 10 b.