VYTVOŘ MTB TRASU

MTB trasy UltraBikers by měly mít přibližnou délku 150-170 km pro hlavní a cca 110-130 km pro krátkou trasu, tak aby nejrychlejší závodníci byli schopní zajet hlavní trasu za zhruba 10 h a krátkou za cca 7 h. Všechny krátké MTB trasy musí tvořit okruh, aby je bylo možné zahájit z libovolného bodu a skončit trasu na stejném místě.

OBLASTI A REGIONY

Každá oblast nebo pohoří by měla mít v portfoliu zpravidla 1 hlavní a 1 krátkou trasu, s výjimkou rozlehlých pohoří (např. Krušné h., Šumava, Beskydy apod.), kde jich může být více. Preferujeme, aby obě varianty tras zahrnovaly společné nejlepší úseky a nejzajímavější místa, nicméně celkově by měly mít společných max 50 % trasy. Kde je možnost, uvítáme vždy dvě alternativní cesty.

HLAVNÍ CÍLE A ZÁSADY PŘI STAVĚNÍ MTB TRAS

Při stavění MTB tras UltraBikers máme tyto hlavní cíle a zásady:

1) NEPROFLÁKLÉ CESTY – Upřednostněte neznačené lesní a polní cesty nebo pěšiny před značenými cyklotrasami. Cílem a přidanou hodnotou tras UB by mělo být zavést ostatní UltraBikery na neprofláklé cesty, které znají jen místní fajnšmekři.

2) VELKÉ OKRUHY – Spíše než trasy „namotávat“ uvnitř relativně malé oblasti, je radši roztáhněte do velkého okruhu, aby byly trasy dobře dostupné UltraBikerům z co největší spádové oblasti. Snažte se trasy přiblížit na okraj všech větších vesnic a měst v dané oblasti. Díky tomu také budete moci porovnávat své výkony s větším počtem dalších závodníků a můžete si udělat lepší obrázek o své kondici. Více „namotávat“ trasy můžete především v pohraničí a řídce osídlených oblastech, kde většina zájemců o projetí bude volit stejný výchozí bod.

3) PŘÍRODNÍ ZAJÍMAVOSTI – Zaveďte UltraBIkery na nejhezčí cesty a na nejzajímavější místa v dané oblasti, která jsou dostupné po terénních cestách. Trasy by měly být co nejpestřejší a měly by vést zejména okolo přírodních zajímavosti (přír. rezervace, vodopády, vyhlídky, skalní útvary, údolí řek apod.). Měly by zahrnovat také např. hrady, zámky, rozhledny, vodní díla, technické, kulturní a jiné zajímavosti. Památky dostupné po asfaltu ale (s výjimkou mimořádných atrakcí celého regionu) zařaďte spíše do gravel nebo silničních tras.

4) MĚSTA – Nesměrujte MTB trasy do center velkých měst. Ideální je vést trasu spíše na jejich okraj (aby byly dobře dostupné), případně skrz městské parky a lesy, podél řek apod. Historická centra měst a dlouhé úseky po silnicích by měly být součástí pouze silničních tras.

5) POVRCH – Minimalizujte dlouhé úseky po silnicích. Kde je možnost, využijte radši polní a lesní cesty. Pokud je ale možnost zařazením silničního úseku ušetřit kilometry pro zařazení zajímavého terénního úseku, samozřejmě se tomu nebráníme. Zařaďte také co nejvíce pěšin, proložte trasu panelkou apod. Hlavní trasa by měla být o něco jezdivější než krátká, aby ji i středně pokročilí UltraBikeři stihli ujet do tmy. Váháte-li mezi dvěma alternativními cestami ke stejnému místu, cestu s horším terénem zařaďte do krátké a jezdivější do hlavní.

6) NÁSTRAHY – Nebojte se do trasy záměrně zařadit i pár nástrah, které pomohou potrénovat morální schopnosti. Trasy sice mají být převážně jezdivé, ale mohou zahrnovat i záludnosti jako tlačení do strmého kopce, schody, brody, elektrické ohradníky, přechod kolejí. Nástrahy by měly být jen krátké, v součtu by tyto úseky neměly přesáhnout 10 % trasy (s výjimkou „hard“ tras). Vyhýbejte se cestám, které se po deštích mění v bahenní peklo (zejména jílovitým polním cestám, které se pak lepí na pláště) a „necestám“ které jsou sice zanesené do mapy, ale reálně v přírodě nejsou. Nástrahy nesmí být zdraví nebezpečné a nemělo by při nich hrozit zničení kola. Na zvýšené nebezpečí upozorněte v popisu trasy.

7) TRAILY – Pokud je ve Vaší oblasti ta možnost, zařaďte do své trasy i sjezd trailů. Pamatujte však, že UltraBikers je přednostně projekt pro dálkové cyklisty, kteří UB trasy patrně nebudou absolvovat na sjezdařském kole. Upřednostněte proto spíše technicky méně náročné traily označené modrou či červenou barvou. Fialové a černé traily můžete zařadit do „MTB Hard“ tras.

8) DOPORUČENÝ / POVINNÝ SMĚR JÍZDY – Pokud Vaše trasa nezahrnuje jednosměrné traily, zájemci o projetí si mohou vybrat libovolný směr jízdy. I trasy bez trailů však můžete cíleně stavět např. tak, aby se strmé úseky jezdily z kopce apod.

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je grafika-ub-mtb-6-1024x768.jpg.

VÍCEDENNÍ TRASY

Kromě krátkých tras můžete do Poháru připravit také delší trasy, které mohou být dobrou volbou pro zájemce o víkendový výlet. Délka dlouhých MTB tras by se měla pohybovat mezi 250-300 km.

MTB „HARD“ TRASY

Pokud chcete pro ostatní připravit opravdovou lahůdku, náročnou „hike a bike“ trasu se vším všudy, a zavést je na zajímavá místa a cesty, kam se s kolem odváží jen opravdoví tvrďáci, označte svou trasu jako „MTB HARD“ a zkraťte její délku na cca 100 km (pouze jedna varianta). Tyto trasy mohou zahrnovat větší podíl nástrah, přenášení kola přes balvany, tlačení do kopců, náročnější traily, technické sjezdy a mimořádně strmá stoupání.

příklad nástrahy nebo cesty do Hard trasy

ZÁZEMÍ ZÁVODU NA TRASE A SPOLEČNÝ ÚVODNÍ ÚSEK

Pokud budete mít v budoucnu zájem uspořádat na své trase závod s hromadným startem, tzv. Výzvu UltraBikers, zvažte, které místo na trase se nejlépe hodí pro zázemí závodu. Důležitá je dobrá dostupnost, možnost parkování a občerstvení. Místo pro zázemí označte v aplikaci Mapy.cz jako výchozí bod.

Dlouhá a krátká varianta by měla mít společný úvodní úsek, aspoň 5km, aby byl zachován duch hromadného startu co nejvíce závodníků. Poté by se měly trasy rozdělit a co nejvíce se lišit, aby se mohli UltraBikeři podívat na co nejvíce míst.

PRŮJEZDNÍ BODY

Do budoucna bychom chtěli, aby měla každá trasa svůj Itinerář. Pro snazší popis proto zadávejte do mapy trasy průjezdní body na:
– přírodní a technické zajímavosti
– hlavní vrcholy a horská sedla
– nástrahy
– hezké/těžké úseky
– možnosti občerstvení a doplnění vody (studánky, restaurace, obchody)
– na dlouhých trasách možnosti přespání (přístřešky, chaty apod.)

BODY DO POHÁRU ULTRABIKERS

Základní výkon, od kterého se vypočítává bodový příděl za projetí krátkých MTB tras je přibližně:

HLAVNÍ TRASY – standardně 10-11 h = 150 b
KRÁTKÉ TRASY – standardně 7-8 h = 100 b
HARD TRASY – standardně cca 8 h = 120 b
DLOUHÉ TRASY – dle délky a profilu 18-24 h = 250 b

Minimální bodový zisk je zpravidla ve výši poloviny základního výkonu, bodová stupnice je zpravidla 1 h = 10 b.

VYHLEDÁVÁNÍ MTB TRAS

MTB trasy snadno vyhledáte v sekci „Sólo Výzvy“, nebo rychlým zadáním stránky, kde za lomítkem je název regionu se slovy oddělenými pomlčkou a zkratkou „MTB“ (např. ultrabikers.eu/severni-morava-mtb).

KONTAKT A DOTAZY

Máte-li ke stavění MTB tras Poháru UltraBikers jakékoliv další dotazy, pište na emailovou adresu ciza@ultrabikers.eu.

PŘÍKLADY NÁSTRAH A CEST VHODNÝCH SPÍŠE PRO „HARD“ TRASY